You are currently viewing Przekaż procent podatku

Pomóż nam pomagać!

Od 2023 roku, w związku ze zmianami, jakie wprowadził Polski Ład, podatnicy przekazują nie 1%, a 1,5% podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Swój PIT można rozliczyć w Urzędzie Skarbowym lub rozliczyć online, w formie e-PIT na Portalu Podatkowym lub innym programie, umożliwiającym wypełnienie deklaracji i obliczenie podatku za 2023 rok.

W 2024 roku niezależnie od rodzaju deklaracji (PIT-37, PIT-28, czy PIT 36(L), itp.) termin złożenia zeznania podatkowego został ujednolicony i jest dla wszystkich podatników taki sam. Ostateczny przypada na dzień 30 kwietnia 2024.

Na stronie PSONI znajduje się przekierowanie do bezpłatnego programu, za pomocą którego można również złożyć swoje zeznanie podatkowe oraz przekazać 1,5% podatku na rzecz naszego Stowarzyszenia. Wybierając ten lub inny program do rozliczenia podatku za 2023 rok, wystarczy w pole „Wniosek o przekazanie 1,5% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP)” wpisać numer KRS 0000094246. Także emeryci i renciści, którzy rozliczają swój PIT za pośrednictwem ZUS, mogą złożyć oświadczenie PIT-OP, dzięki któremu mają możliwość przekazania 1,5% podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego.

Dlaczego my?

Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Częstochowie  jest organizacją pozarządową, która swoją działalność prowadzi od 60 lat. Niesie pomoc osobom niepełnosprawnym intelektualnie oraz wspieracie dla ich rodzin.

Naszym celem jest działanie na rzecz wyrównywania szans osób z niepełnosprawnością intelektualną, tworzenia warun­ków prze­strzegania wobec nich praw człowieka, prowadzenia ich ku aktywnemu uczestnictwu w życiu społecznym, działanie na rzecz ochrony ich zdrowia oraz wspie­ranie ich rodzin.

Komu pomagasz?

W ramach prowadzonego przez nas Częstochowskiego Centrum dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi funkcjonują:

  • Dom Dziennego Pobytu dla Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, który zapewnia opiekę dzienną, rewalidację, terapię, rehabilitację z zakresu kinezyterapii i fizykoterapii dla 45 dorosłych mieszkańców Częstochowy z niepełnosprawnością intelektualną
  • Hostel dla osób z niepełnosprawnością intelektualną i chorobami psychicznymi zapewniający krótkotrwałą, całodobową opiekę dla mieszkańców Częstochowy w sytuacjach kryzysowych
  • Mieszkania chronione wspierane dla osób z niepełnosprawnością intelektualną i zaburzeniami psychicznymi w celu readaptacji społecznej i zawodowej tych osób
  • Gabinety rehabilitacyjne usprawniające dla niepełnosprawnych intelektualnie oraz z zaburzeniami psychicznymi mieszkańców Częstochowy

Jak przekazać 1,5 % podatku?

Przekazanie 1,5 % podatku na rzecz organizacji społecznej nie wiąże się żadnym obciążeniem. Dzięki dobrowolnemu wskazaniu organizacji prospołecznej decydujesz do kogo i na jaki cel trafią pieniądze z budżetu państwa.

Przekaż 1% naszej organizacji

Rozliczenie PIT online w PITax.pl funkcjonuje dzięki projektowi “PITax.pl dla OPP” prowadzonemu we współpracy z IWOP.

KRS: KRS 0000094246

W jaki sposób mogę rozliczyć PIT?

Rozlicz PIT Online

Rozliczenie PIT online w PITax.pl funkcjonuje dzięki projektowi “PITax.pl dla OPP” prowadzonemu we współpracy z IWOP.

Poznajcie nas

Dzień warzyw i owoców

Uczestnicy naszego Centrum to niesamowite, jedyne w swoim rodzaju, osobowości. Mimo trudów, jakie muszą pokonywać na co dzień,  podczas wykonywania prozaicznych dla osób pełnosprawnych czynności, nie poddają się. Są to osoby niezwykle szczere, uczuciowe, barwne i kreatywne.

Nasi grupowicze biorą udział w warsztatach plastycznych, stolarskich, kulinarnych oraz filmowych. Uczestniczą w zajęciach sportowych, konkursach i zawodach. Dzięki temu rozwijają swoje umiejętności manualne i artystyczne, wzmacniają koordynację ruchową, a także uczą się sprawnej komunikacji oraz pracy w grupach. Rozwój samodzielności i pewności siebie to priorytet w dążeniu do podnoszenia jakości życia i wyrównania szans w społeczeństwie.

W wolnym czasie uczestniczymy w kulturalnych i sportowych imprezach, chodzimy na spacery, do kina, na koncerty. Organizujemy także wyjazdy do innych miast i różnych, ciekawych miejsc. W ostatnim czasie mieliśmy m.in. okazję zwiedzić Toruń, piec pierniki, odwiedzić Łódzkie ZOO czy Uniejowskie Termy.

Staramy się, aby czas spędzony w naszym Centrum był spędzany aktywnie, interesująco, efektywnie, a przy tym przynosił radość naszym uczestnikom.

Z życia PSONI

Centrum Integra

W 2021 roku oddaliśmy do użytku Centrum rehabilitacyjne „Integra”, w którym prowadzone są bezpłatne terapie dla 70-rga dzieci z różnymi niepełnosprawnościami, takimi jak:

  • dziecięce porażenie mózgowe,
  • rzadkie wady genetyczne,
  • zespół Downa,
  • autyzm,
  • całkowity brak lub słabe napięcie mięśniowe,
  • porażone kończyny, konieczność poruszania się na wózku.

Pracownie zostały wyposażone w nowoczesne i specjalistyczne sprzęty, których wspieranie rozwoju fizycznego oraz intelektualnego naszych małych pacjentów.

Rehabilitacja

Dzienny Dom Pomocy Blachownia

Seniorzy z DDP Blachownia

Dzienny Dom Pomocy dla seniorów to wyjątkowe miejsce na mapie Blachowni. Nie tylko dzięki swojemu malowniczemu położeniu, w pobliżu parku i z widokiem na staw, ale przede wszystkim energii, jaka w nim panuje. A to dzięki osobom prowadzącym ośrodek oraz ich uczestnikom.

Seniorzy z Blachowni to mieszkańcy gminy, którzy przychodzą do Domu, by wspólnie i ciekawie spędzać czas. A spędzają go zazwyczaj bardzo aktywnie. Angażują się bowiem w różnego rodzaju akcje, takie jak „sprzątanie świata”, pieczenie ciast na cele charytatywne i wiele innych. Poza tym, uczestniczą w quizach, konkursach i różnego rodzaju imprezach. Chętnie udzielają się twórczo, czytając wiersze, szydełkując i wykonując wszelkiego rodzaju prace ręczne.

Celem Dziennego Domu Pomocy jest aktywizacja ludzi starszych, którzy nierzadko są samotni i wykluczeni z życia społecznego. Tutaj mogą trenować swój umysł i ciało, rozwijać umiejętności, zainteresowania oraz kontakty towarzyskie. Przede wszystkim mogą być tu razem i czuć się potrzebnymi.

Z życia DDP Blachownia

Dziękujemy za Twoje wsparcie!