Realizacja zadania publicznego w ramach programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej „Asystent Osobisty Osoby z Niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024 pod tytułem:
„Pomoc dzieciom do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji, a także osobom niepełnosprawnym ze znacznym stopniem niepełnosprawności zamieszkałym na terenie miasta Częstochowy, w wykonywaniu codziennych czynności oraz w funkcjonowaniu w życiu społecznym poprzez skorzystanie z usługi Asystenta osobistego osoby z niepełnosprawnością”
Całkowita wartość Programu: 1 403 696,00 zł
Okres realizacji: 25.03.2024 – 31.12.2024
Cel zadania:
Wsparcie osób z niepełnosprawnością mające na celu dążenie do poprawy funkcjonowania tych osób przez zapewnienie usług asystenta osobistego przez co umożliwienie osobom z niepełnosprawnością bardziej aktywnego i samodzielnego życia z terenu miasta Częstochowa.
Usługi asystenckie będą realizowane przez 7 dni w tygodniu, w godzinach 6:00 – 22:00.
Usługi asystenta będą dostosowane do indywidualnych potrzeb osoby z niepełnosprawnością, polegać będą m.in. na pomocy asystenta z uwzględnieniem nie wyręczania, a wsparcia w odpowiedzi na indywidualne potrzeby i w szczególności polegać będą na:
– wsparcia w czynnościach samoobsługowych, w tym utrzymaniu higieny osobistej i czynnościach pielęgnacyjnych
– wsparcia w prowadzeniu gospodarstwa domowego i wypełnianiu ról społecznych w przypadku samodzielnego zamieszkiwania;
-wsparcie w przemieszczaniu się poza miejscem zamieszkania;
-wsparcie w podejmowaniu aktywności życiowej i komunikowaniu się z otoczeniem:
Grupa docelowa
– dzieci do 16 r.ż. z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami w pkt. 7 i 8 orzeczenia o niepełnosprawności: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji,
– osoby z niepełnosprawnościami, posiadające orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, wydawane na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych albo orzeczenie równoważne do w/w.