You are currently viewing Integracja sensoryczna – edycja 5 – NABÓR

Integracja sensoryczna - edycja 5. Otwieramy nabór!

Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Częstochowie ogłasza nabór do pierwszego okresu projektu pn. „Zmysły drogą do poprawy jakości życia. Integracja sensoryczna – Edycja 5” współfinansowanego przez PFRON w ramach konkursu o zlecenie realizacji zadań pn. „Wspieramy aktywność” (nr 1/2024) na podstawie art. 36 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Adresatami programu są dzieci w wieku od 2 do 16 lat, posiadające orzeczenie o niepełnosprawności i zamieszkujące miasto Częstochowa oraz powiaty: częstochowski, myszkowski i kłobucki.

✅ Zajęcia w ramach terapii integracji sensorycznej trwają od kwietnia 2025 r. do marca 2026 r.

✅ Udział w zajęciach jest bezpłatny.

✅ Zajęcia prowadzone są przez profesjonalnych, certyfikowanych terapeutów SI.

✅ Zajęcia odbywają się w pełni wyposażonym gabinecie terapii integracji sensorycznej w Częstochowie, przy ul. Feliksa Nowowiejskiego 14.

✅ Obejmiemy wsparciem 15 dzieci z niepełnosprawnością.

Osoby zainteresowane przystąpieniem do projektu prosimy o dostarczenie, w terminie od 1 kwietnia do 3 kwietnia 2025 r., kompletu dokumentów rekrutacyjnych (do pobrania na końcu strony), tj.:

✅ Formularza Zgłoszeniowego,

✅ klauzuli informacyjnej dotyczącej przetwarzania danych osobowych (RODO),

oraz

✅ kserokopii orzeczenia o niepełnosprawności (oryginał do wglądu).

Dokumenty należy składać osobiście w biurze PSONI Koło w Częstochowie, przy ul. Feliksa Nowowiejskiego 4, w godz. 7.30-14.30.

Wyłącznie zgłoszenia zawierające komplet dokumentów będą przyjmowane i rozpatrywane.

Przed przystąpieniem do rekrutacji prosimy o zapoznanie się z Regulaminem projektu pn. „ Zmysły drogą do poprawy jakości życia. Integracja sensoryczna – Edycja 5”

Serdecznie zapraszamy!

Dla kogo jest terapia SI?

Terapia integracji sensorycznej (SI) to nowoczesna i skuteczna metoda wspierająca rozwój dzieci i młodzieży, które zmagają się z:

Trudnościami ruchowymi – słaba koordynacja, opóźniony rozwój motoryczny, problemy z równowagą.
Problemami emocjonalnymi – nadwrażliwość, nerwowość, trudności z koncentracją.
Opóźnionym rozwojem mowy – problemy z komunikacją i artykulacją.
Trudnościami szkolnymi – dysleksja, dysgrafia, dysortografia, kłopoty z pamięcią i motywacją do nauki.
Nadpobudliwością psychoruchową – ADHD, ADD, trudności z regulacją zachowań.
Nieprawidłowym odbiorem bodźców sensorycznych – nadwrażliwość lub zbyt słaba reakcja na dźwięki, dotyk, światło itp.
Nadwrażliwością na ruch – negatywna reakcja na zmiany pozycji ciała, niepewność grawitacyjna, choroba lokomocyjna.

Terapia SI pomaga dzieciom lepiej funkcjonować w codziennym życiu, rozwijać umiejętności i poprawiać komfort sensoryczny.

Dzięki uczestnictwie w projekcie dziecko będzie objęte wsparciem w postaci diagnozy procesów integracji sensorycznej oraz terapii integracji sensorycznej.

Diagnoza integracji sensorycznej (SI) to specjalistyczne badanie przeprowadzane przez certyfikowanego terapeutę, mające na celu ocenę funkcjonowania układu sensorycznego dziecka. Podczas spotkania z rodzicami i dzieckiem zbierane są szczegółowe informacje dotyczące potencjalnych przyczyn trudności rozwojowych. Analiza obejmuje różne aspekty, takie jak rozwój fizyczny, zachowanie, zdolności edukacyjne (w tym czytanie i pisanie), koordynację ruchową, sprawność fizyczną, percepcję, mowę i język, koncentrację, pamięć, równowagę oraz samoakceptację.

Proces diagnozy SI składa się z wywiadu z rodzicami, obserwacji dziecka oraz specjalistycznych testów, które pomagają określić, w jaki sposób dziecko przetwarza bodźce sensoryczne i jak wpływa to na jego codzienne funkcjonowanie. Kliniczne próby diagnostyczne pozwalają na ocenę napięcia mięśniowego, obecności odruchów przetrwałych, pracy oczu, koordynacji oraz równowagi. Dzięki uzyskanym wynikom możliwe jest opracowanie odpowiedniego planu terapeutycznego wspierającego rozwój dziecka.

Terapia integracji sensorycznej (SI) to specjalnie dobrany zestaw ćwiczeń, zabaw i aktywności, które stymulują układ sensoryczny dziecka, prowokując odpowiednie reakcje. Na podstawie wcześniejszej diagnozy i indywidualnego programu terapeutycznego terapia wspiera rozwój dziecka, pomagając mu lepiej funkcjonować w codziennym życiu i ułatwiając adaptację społeczną.

Jest przeznaczona dla dzieci z trudnościami w koordynacji ruchowej i wzrokowo-ruchowej, orientacji w przestrzeni oraz planowaniu motorycznym. Jej celem jest także regulacja pobudliwości, poprawa koncentracji uwagi oraz harmonizacja pracy układu nerwowego.

Podczas zajęć dziecko uczy się prawidłowej integracji bodźców zmysłowych – takich jak równowaga, propriocepcja, dotyk, słuch, wzrok, węch i smak – aby mogło efektywnie wykorzystywać je w praktycznych działaniach. Terapia odbywa się w przyjaznym, bogato wyposażonym otoczeniu, obejmującym m.in. zjeżdżalnie, huśtawki, piłki rehabilitacyjne, trampoliny i drabinki. Pod okiem terapeuty dziecko stopniowo nabywa umiejętności automatycznego przetwarzania i organizowania informacji sensorycznych, co sprzyja jego lepszemu rozwojowi i funkcjonowaniu.